Kolo MWC 14.9. 2015 a moje chyby.

  • : preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/ok1hcg.cz/www/includes/unicode.inc on line 311.
  • : preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/ok1hcg.cz/www/includes/unicode.inc on line 311.
  • : preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/ok1hcg.cz/www/includes/unicode.inc on line 311.
  • : preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/ok1hcg.cz/www/includes/unicode.inc on line 311.

Jako i v jiných předešlých kolech MWC jsem pátral po příčínách chyb, které mne stojí body a umístění v pořadí v každém kole a nakonec i v celkovém hodnocení. Tentokrát mi tabulka pravdy“(??) ukázala 4 chybná spojení/chyby při vzájemné výměně QSOnr a zápisu značky protistanice (rozdíl v zapsaném čase se už skoro nevyskytuje).

To 4. neplatné spojení bylo s DL6AAF = je to moje UNIQUE spojení, i to se může stát. Někdo mi buďto chce udělat radost a přidat mi QSO v závodě, někdo mi třeba radost nechce udělat a tak mi hodi takovouto, třeba „podměrečnou rybičku“ (DL6AAF jsem nenašel v QRZ.com). Moje špatné zapsání CALL jsem skoro vyloučil = žádná podobná značka se v přehledech nevyskytla…
Jaké další chyby mají zmíněné protistanice ve svých výsledcích, to je vidět v tabulkách.
Ve znění propozic MWC jsou to ale i moje chyby.
Proč se v tom tak vrtám? Protože ve většině výsledkových listin (viz moje výsledky v závodech, zde v rubrice) nakonec skončím mimo „bodovaná“ místa a to mne mrzí. Moje výbava už lepší nebude, sil mi také ubývá a tak se snažím alespoň zlepšit to, co zlepšit/ovlivnit mohu. Tady ale moje snaha tvrdě naráží, i když právě v MWC mám k dispozici maximum informací pro kontrolu a hledání chyb v mém logu/provozu.

Jednou jsem si neodpustil poznámku do soapboxu (kolo 17.8.2015), a pořadatel/OK1NE mi odpověděl, zda bych svoje připomínky nechtěl napsat „hezky česky“ přímo na web MWC.
Rozmýšlel jsem si to, nakonec jsem napsal text, který je uveden zde:

Nazdar Julku!

Můj text vložený do soapboxu je zkratkovitý, nemůže správně popsat problém ani jeho řešení = ani to nebylo účelem, čili má to daleko k řešeni problému, a prostě jsem si to neodpustil, hi.
Včerejší (34. týden) rušení mi dost stanic nedovolilo zapsat s jistotou na první pokus, často jsem se musel znovu ptát „NR?“, a když je odpovědí zase pouze 1× číslo, s velkou jistotou se dá řici, že to opět na poprvé neprojde – proč mi to není dáno 2× nebo i 3×, to nevím…
Vyjímkou jsou většinou ops. SM stanic = když jim já dám „599 002 002 002“ tak pochopí, že když ja to opakuji, asi by se to hodilo i mně, hi … Používám pouze TR4W a zásadně mám nastaveno zkracování číslic POUZE ve vztahu k nevýznamnému číslu/nule na začátku, tedy TT1 nebo T55 ale samotnou funkční číslici na 99% nikdy jako T, pouze někdy když je to ve středu skupiny, pak snad (207) jako 2O7, ale to jen kdyz to opakuji ručně a je to potřeba zkusit, jinak mám nastavena makra pro opakováni = je to vždy stejné a bez chyby!
Zásadně já neopakuji mnou zapsané/přijaté QSOnr a neptám se na jeho správnost (což se také děje), ale opakuji pouze moje QSOnr, na cizí se pouze ptám (někdy se to ale „povede“ a navzájem si předáváme stejné QSOnr).
Třeba OM7AG vždy když mne volá, tak slyšim jenom „7AG“ = to ostatní asi vyslal ještě dříve, než já začal poslouchat po CQ, opakuje se to stále = co s tím? Není ale jediný, takových stanic je více, není to zásadní, jenom to zdržuje.
Někteří závodníci také považují za „noblesu“, když před značkou je DE (de ok1zzz) ale to už já ono DE zapisuji do pole značky, hi = co s tím? Já to používám pouze v případě, ze stanice si zřejmě/asi špatně zapsala moji zn., a chci ji na to nějak krátce upozornit, tedy eliminovat možnou chybu v logu.
Závody jezdím hodně, né že bych v tom byl tak dobrý, ale baví mne to, a tak už jsem snad slyšel všemožné způsoby klíčování i závodniho provozu, protože poslech u mne vždy převažuje nad vysiláním. Takže i v MWC se to promítá, ale už i jeden OK6 se zlepšil …
Další pro mne nepřínosnou věcí je zkracovaní číslic (hlavně 9 za N v QSOnr) při podmínkách , kdy je pásmo plné rušení a signálů (což při závodech je skoro vždy). Mám druhým rokem i tablet, a tak si na něm v čase odpočinku nebo jinak volného času často přehrávám videa z HAM prostředí, rád se dívám na videa expedic, závodních týmů i jednotlivců. Dost mne překvapuje, že i známé lidi/operátory vidím logovat do PC, ale kličovat ručně VŠECHEN text (jedna ruka klíč, druhá klavesnice), no ti známí borci asi (asi?) chyby nedělají, o těch ostatních se mohu domýšlet cokoliv, a proč tomu tak je/proč to dělaji, to je ve hvězdách, napravovat je neni v mých silach ani možnostech či úmyslem, ale v závodě se to hned pozná, jak to ten který závodník provozuje. Sice bych mohl vypočítávat možné důvody, ale jejich nápravu (tedy chyby pri předávání) v žádném případě neovlivním. I to je zdroj možných chyb.
Dále by se dalo probírat, proč se spousta lidí nedokáže přesně naladit ani v době moderních zařízení, která na to mají různé fígle, nebo o tom, jak protistanici volají nebo jí odpovídají atd., ale asi to nemá žádný význam, změna se stejně v reálném čase neprojeví…
Vzpomínám si, jak jsem v mých začátcích vždy podrobně pročítal texty Jirky/OK2QX v časopise AR, kde popisoval způsoby a důvody, proč a jak se chovat (nejen) v závodech. Dnes už to asi nikoho nezajímá, a ti dobří už to ale vědí a chovají se podle toho.
To vše co jsem tady neuměle a i neúplně popisoval byl důvod, proč jsem se tě snažil přesvědčit k některým úpravám v MWC (aby odesilatel nebyl za chybu v přijmu u protistanice penalizován atp.) No, rozepsal jsem se a tak brzdím (tohle je nikdy nevyčerpané téma, spíše na osobní než na psané probírání) …
ahoj, K@rel

Že jste tenhle můj text nenašli na webu MWC? Nojo, není tam…
Ale, stojí to vůbec za to?

(text zde možná ještě upravím/doplním)

25.9. doplněno o kolo z 21.9.:
Že moje výhrady k výpočtu konečných výsledků mají racionální základ, to je vidět na následující tabulce
.
Například ovlivnit, jaké pásmo protistanice pro naše QSO zaloguje, to opravdu nemohu, ale je to i moje chyba.
QSO s OK1AXB jsem mel na 40 m.

2.10. doplněno o kolo z 28.9.:
Opět pro zajímavost moje tabulka chyb = jak jsem se na nich podílel opravdu já, to je vidět.

V QSO s OK1DOR jsem byl zapsán jako OK1HGC. i6 a HB9 jsou existujici znacky …

9.10. doplněno o kolo z 5.10.:
Opět pro zajímavost moje tabulka chyb = jak jsem se na nich podílel opravdu já, to je vidět.

HB0/DL5YM si mne zalogoval jako OK1FMG, ale předaná QSOnr souhlasí!